Ігрові механіки в настільних іграх


 Чи замислювались ви коли-небудь про те, як створюються настільні ігри? Яким чином утворені ігрові процеси та структури, за допомогою яких ігри набувають сенсу та, разом з тим, зацікавлюють гравців? В контексті настільних ігор існує одна важлива складова, на якій будується основа будь-якої гри — це ігрова механіка. Вона визначає правила та взаємодію, які керують тим, як працює гра, її прогресом та рішеннями гравців. Ці механізми є основними системами, які створюють структуру та динаміку гри, формуючи загальний ігровий процес. Вони мають вирішальне значення для створення проблем, можливостей і загального задоволення для гравців.

 Розуміючи ігрові механіки, гравець може самостійно прийти до усвідомлення того, яка ж настільна гра наразі йому потрібна. Ігромаг піклується про своїх читачів та покупців, тому детально розглянув це питання та склав список основних ігрових механік та настільних ігор, які в них застосовуються.

 

 1. Розташування Робітників (Worker Placement) — гравці використовують свої жетони робітників, щоб займати певні локації (місця) на ігровому полі. Кожне місце зазвичай надає гравцям можливість виконувати конкретні дії, такі як отримання ресурсів або карт та будівництво споруд. Головна мета полягає в стратегічному виборі найкращих дій, передбаченні ходів супротивників та блокуванні їхніх ходів. Класичними прикладами ігор із розташуванням робітників є Агрікола, Century: A New World, Загублені руїни Арнаку та Кам’яна доба. Якщо ви хочете дізнатись більше про цю механіку, тоді прочитайте нашу статтю про Worker Placement.

 2. Колодобудівництво, Декбілдинг (Deck Building) — в іграх із цією механікою гравці починають з базової колоди карт і поступово покращують її, збираючи нові карти із загального набору. Ці карти часто становлять собою ресурси, дії або особливі вміння. Відомими представниками цієї механіки є Кланк! Катакомби, Голод, Таверни Тіфенталя та Marvel Champions: Карткова Гра.

 3. Кооперативна гра (Cooperative Play) — кооперативні настільні ігри сприяють командній роботі гравців, які працюють разом, щоб досягти спільної мети, стикаючись із викликами гри. Учасники перемагають або програють як команда, що створює приємне почуття товариськості та колективного розв'язання задач. До списку кращих кооперативів входять Ходу Героям Нема!, Прадавній жах, Dark Souls: The Card Game та Ольтре.

 4. Розміщення Тайлів (Tile Placement) — в іграх із розміщенням тайлів (плиток) гравці по черзі ставлять плитки, щоб побудувати ігрове поле або створити візерунки. Розміщення плиток може впливати на отримання балів або впливати на динаміку гри в цілому. Каркасон є однією з найвідоміших ігор із розміщенням плиток, а такі як Азул та Каліко набули популярності в останні роки.

 5. Вибір Карт (Card Drafting) — це механізм, при якому гравці вибирають карти зі спільного набору, а решта карт передаються наступному гравцеві. Ця механіка додає стратегічного відтінку, адже гравці намагаються скласти вдалі комбінації карт, обмежуючи варіанти супротивників. Відомими прикладами ігор із вибором карт є серія ігор 7 Чудес, Суші? Так! та Червоний світанок.

 

 1. Кинь і Йди (Roll & Move) — є однією з найпростіших і найбільш традиційних у настільних іграх. Гравці кидають кубики, переміщують їх фігурки на відповідну кількість клітинок чи позицій по ігровому полю. Механіка часто застосовується в дитячих або в класичних настільних іграх на кшталт Монополії і Змій та Драбин. Простота Roll & Move робить її доступною для гравців будь-якого віку.

 2. Кинь й Запиши (Roll & Write) — базується на подібних принципах до Roll & Move, але замість переміщення фігурок по полю, гравці записують результати кидка кубика на спеціальних ігрових листах чи картках. Механіка дозволяє гравцям насолоджуватись приємною комбінацією випадковості та стратегії, а також не потребує великої комплектації, оскільки часто вистачить лише паперу, олівця і декількох кубиків. Яскравими представниками використання такої механіки є Залізниця Ink, Картографи, Адріанів Вал та Наступна станція Лондон.

 3. Візьми і Достав (Pick-up and Deliver) — Цей механізм зазвичай вимагає від гравців підібрати предмет або товар в одному місці та перенести його в інше місце на ігровому полі. Початкове розміщення елемента може бути заздалегідь визначеним або випадковим. Доставка товару зазвичай дає гравцеві гроші для виконання додаткових дій. Ця механіка застосовується в Magic Maze та Star Wars: Зовнішнє Кільце.

 4. Малювання (Drawing) — ця механіка популярна в асоціативних настільних іграх, а також використовується як ключова у грі Pictionary. Окрім цього, механіка малювання присутня у настільних іграх: Картографи — де ви замальовуєте карту місцевості, а також Railroad Ink у якій ви замальовуєте план шосе, а також залізних доріг.

 5. Питання та відповіді (Questions and Answers) — проста механіка, де гравці ставлять питання та відповідають. Зазвичай ігри з цією механікою мають велике розмаїття правил(наприклад, хто не відповів — мусить пити), ці правила роблять такі ігри цікавіше.

 6. Голосування (Voting) — кожен гравець голосує за або проти чогось. Часто використовується в мафієподібних іграх, де гравці голосують за виключення певного гравця з гри.

 7. Переговори (Negotiation) — механіка координації дій гравців, що виходить за рамки звичайного обміну ресурсами чи картками. Часто використовується у детективних іграх або кооперативах. Угоди можуть бути як обов'язковими, так і не обов'язковими.

 7. Переговори (Negotiation) — механіка координації дій гравців, що виходить за рамки звичайного обміну ресурсами чи картками. Часто використовується у детективних іграх або кооперативах. Угоди можуть бути як обов'язковими, так і не обов'язковими.

 

 1. Контроль території (Area control) — фокусується на змаганні між гравцями за контроль над певними областями або територіями на ігровому полі. Механіка  додає багато стратегії та взаємодії між гравцями, оскільки вони мають планувати свої ходи залежно від дій супротивників та аналізувати ігрове поле для досягнення перемоги. Контроль території добре підходить для гравців, які люблять змагатися, продумувати стратегії та планувати свої дії. До знаменитих прикладів із цією механікою належать Root, Small World: Underground та  Dune: Гра про Війну та Дипломатію.

 2. Аукціон, Ставки (Auction, Betting) — використовується у багатьох настільних іграх для створення конкуренції між гравцями та додавання стратегічних випробувань до гри. Додає елементи випадковості, стратегії та соціальної взаємодії. Гравці роблять ставку, щоб виконати певну дію або отримати вигоду. Рішення гравців та їх уміння читати інших можуть суттєво впливати на результати. Ця механіка добре підходить для гравців, які люблять ризикувати, конкурувати та демонструвати свою спритність. Механіка аукціону втілена в За Короля (і за Мене) та Прадавніх історіях.

 3. Збір Сетів (Set Collection) — зосереджується на зборі комплекту карт / ресурсів з однаковими або співзалежними елементами для досягнення цілей гри. Механіка стимулює інтерес до збору, категоризації та впорядкування різних елементів у грі. Вона підходить для гравців, які люблять створювати комплексні стратегії для досягнення своїх цілей у грі. Збір сетів вдало застосовано в іграх: Крила, Живопис, Koi-Koi, Круті Перці та Левада.

4. Випробуй Удачу (Push Your Luck) — гравці повинні вирішити між тим, чи задовольнитися наявним виграшем, чи ризикнути всім заради подальших винагород у грі. Push-Your-Luck, також відомий як Press-Your-Luck, керує основою ігрового процесу за допомогою елементу удачі або ж ставить учасників перед вибором, який залежить лише від них самих: подвоїти або виходити з гри, продовжувати або зупинятися, перераховувати свої прибутки або робити ставки. В список настільних ігор на удачу входять Вибухові Кошенята, Сірий Кардинал та Селестія.

5. Таємне пересування (Hidden Movement) — передбачає те, що один або декілька гравців приховують свої дії, рухи або місцеперебування від інших гравців, тоді як вони намагаються дізнатись про ці ходи або розгадати плани. Механіка створює атмосферу секретності, напруги та стратегії. Гравці повинні бути уважними. Ця механіка часто використовується у настільних іграх зі сюжетними або детективними елементами, де гравці відтворюють ролі шпигунів, таємних агентів або інших секретних персонажів. Mind MGMT: The Psychic Espionage «Game» та Школа шпигунів вдало використовують цю механіку.

6. Рольова гра (Role Playing) — часто використовується в багатьох настільних іграх для покращення занурення в атмосферу настілки. Також ця механіка є основою жанру НРІ (Настільних рольових ігор), в яких ви відігруєте роль створеного персонажа. Гарними прикладами стануть найпопулярніші системи D&D та Call of Cthulhu.

7. Приховані ролі (Hidden Roles) — механіка, що створює за ігровим столом атмосферу напруженості та параної. Це ключова механіка популярної настільної гри Мафія та подібних настілок. Один з гравців або навіть ціла група гравців, мають окремі ролі, що мусять залишатись прихованими від інших гравців за столом.

8. Розповідь (Storytelling) — механіка розповіді поширена в іграх, в яких ви створюєте власну історію, послуговуючись певними правилами: символами, підказками або ключовими словами. Також механіка розповіді може використовуватись як супровідний елемент в настілках зі сценаріями. Прикладом такої гри може стати Mansion of Madness, в якій ви станете учасниками розповіді (сценарія).

9. Команди (Team Based Game) — У командних іграх команди гравців змагаються між собою за перемогу. Існує безліч можливих командних структур, включаючи симетричні команди, такі як 2 на 2 і 3 на 3, багатосторонні, як 2 на 2 на 2, і навіть один проти всіх.

10. Сценарія/Місії/Кампанії (Scenario/Mission/Campaign Game) — механіка, за якою ви будете грати у супроводі якогось сценарію, або навіть сукупності сценаріїв об'єднаних у кампанії. Кожен сценарій може внести у гру безліч змін: цілі перемоги, побудова ігрової зони, елементи, що використовуються і так далі. Часто Сценарії бувають сюжетні, що покращує занурення в атмосферу гри.

11. Перегони (Race) — Ігри, в яких перший гравець, який досягне ключової мети, виграє гру. Зазвичай це виражається в тому, що переможцем стає гравець, який першим досягне кінця траси, але будь-який тип фіксованої мети також підпадає під механіку перегонів. Гарним прикладом стане CATAN, де гравці змагаються, щоб досягти 10 очок.

 Це далеко не весь список наявних ігрових механік, але тут зібрані найцікавіші, найпоширеніші і найдоступніші з них. На цьому наша добірка добігає кінця, та ми не прощаємось, а лише кажемо: «До скорої зустрічі!».
Інші записи
Ігромаг на Книжковій країніІгромаг на Книжковій країніЗбір для джедаїв ППОЗбір для джедаїв ППОБлагодійна ігротека в клубі «Ігромаг»: збір для фонду «Добрі донати»Благодійна ігротека в клубі «Ігромаг»: збір для фонду «Добрі донати»Ігротеки березня від клубу настільних ігор ІгромагІгротеки березня від клубу настільних ігор ІгромагСередньовіччя в настільних іграхСередньовіччя в настільних іграх14 лютого: що подарувати коханим?14 лютого: що подарувати коханим?Все що потрібно знати про Dungeon and DragonsВсе що потрібно знати про Dungeon and DragonsЗвіт новорічного флешмобуЗвіт новорічного флешмобуІгротеки лютогоІгротеки лютогоГуцульські ігротекиГуцульські ігротекиНастільні ігри про космос: відправляймось у пригодуНастільні ігри про космос: відправляймось у пригодуТОП карткових ігор: для двох чи компаніїТОП карткових ігор: для двох чи компаніїКлуб настільних ігор: розклад на січеньКлуб настільних ігор: розклад на січеньЗ Новим Роком 2024!З Новим Роком 2024!Плани видавництва на 2024 рікПлани видавництва на 2024 рікЗвіт видавництва за рікЗвіт видавництва за рікЗвіт благодійності за рікЗвіт благодійності за рікВітаємо зі святом Різдва Христового!Вітаємо зі святом Різдва Христового!Графік роботи на Різдво та Новий рік 2023-2024Графік роботи на Різдво та Новий рік 2023-2024Розклад пʼятничних ігротек в грудніРозклад пʼятничних ігротек в грудніЯк обрати найкращі подарунки на Новий рік та Різдво?Як обрати найкращі подарунки на Новий рік та Різдво?Ігромаг на Book Weekend та Всі. СвоїІгромаг на Book Weekend та Всі. СвоїІгротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»Ігротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»Поздоровляємо з Днем Збройних Сил України 2023!Поздоровляємо з Днем Збройних Сил України 2023!Запас на зиму з літа: настільні ігри для комфортної гри під час блекаутівЗапас на зиму з літа: настільні ігри для комфортної гри під час блекаутівНастільні ігри в жанрі детектив: новинки і передзамовленняНастільні ігри в жанрі детектив: новинки і передзамовленняІгротеки місяця з іграми з Ессену в Клубі ІгромагІгротеки місяця з іграми з Ессену в Клубі ІгромагФінансова грамотність в настільних іграхФінансова грамотність в настільних іграхЯк з’явилась перша настільна гра?Як з’явилась перша настільна гра?Ігротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»Ігротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»


   UA | RU

Програма лояльностіМоє замовленняСтатуси проєктівХочу локалізаціюКлуб ІгромагПартнерамОплата і доставкаОбмін та повернення товаруКонтакти

Мій кабінетCписок бажань

м. Київ, вул. Івана Франка, 12(095) 589-03-97(067) 589-03-97(093) 589-03-97 Пн-Пт: 10:00-20:00 | Сб-Нд: 12:00-18:00
  
Знижка 10% на перше
замовлення при реєстраціїЗареєструватись