Настільні ігри для дошкільнят: розвиваємо дитину через гру


Дитинство — легкий та безтурботний час. Період нашого життя, де ми маємо свободу, і не обтяжені проблемами «дорослих». Безумовно, наші дитячі спогади та мрії залишають відбиток на наступному етапі, під назвою, доросле життя. Тому дуже важливо приділяти велику увагу всебічному розвитку в юному віці.

Сьогодні існує безліч методів, як зробити це екологічно та цікаво. Настільні ігри – один з найпоширеніших засобів формування маленьких особистостей. І, безперечно, один з найулюбленіших. Поєднання навчання та ігор – цікава та виграшна стратегія  розвитку малечі. У такий підхід виграють усі учасники, залишаючи по собі посмак задоволення та користі.


Гра як інструмент навчання 


Розвивальні ігри допомагають у вивченні нового. Через гру малеча пізнає світ зрозумілим та простим для неї способом. Під час процесу дитина паралельно розвиває багато навичок та якостей, які буде удосконалювати й надалі. Основні вміння, які дітки можуть покращити впродовж гри:
  1. Пам’ять. Гравець несвідомо запам’ятовує правила та хід настілки, тим самим розвиваючи когнітивну фіксацію.
  2. Мислення та розв'язання проблем. Під час гри логіка – найліпший помічник в пошуках шляхів досягнення мети.
  3. Соціальні навички. Переважно, більшість ігор розраховані на 2 та більше учасників, що сприяє міжособистісним навичкам та росту емоційного інтелекту.
  4. Віра у свої сили. Вдала гра допомагає зрощувати внутрішню впевненість, що неабияк важливо та цінно в подальшому житті.
  5. Моторика та координація. Настілки, що містять фішки, кубики, картки та інші дрібні елементи, допомагають у розвитку дрібної моторики та точності рухів.
  6. Розумова діяльність. За допомоги ігор, можна робити акцент на більш конкретні навички: математику чи  іноземну мову.
Настільні ігри відіграють велику роль у розвитку дітей. А також, є цінними помічниками у підготовки малечі до школи. Вони допомагають плавно увійти у навчальний процес, розвиваючи навички, необхідні для майбутніх досягнень. 

Навчання має відбуватись поступово. А інтегрування ігор в підготовку діток має відбуватись природно та органічно. Треба дотримуватись напівпрозорої межі між просто веселощами та розвитком. Увагу дітей легко впустити, тому правильно утримати її — завдання із зірочкою. Важливо підібрати ігри, які захоплюють, але не перевантажують. Такий підхід допомагає уникнути стресу й розгубленості, коли в першому класі дитина стикається з новими умовами навчання.

Таким чином, дітлахи вже будуть підготовлені до школи. А настільні ігри не лише роблять процес підготовки цікавим і захопливим, але й формують базові навички, які допомагають дитині адаптуватися до шкільного середовища та бути впевненішою у нових викликах.

Окрему увагу треба приділити тому, як настілки впливають на розвиток критичного мислення дошкільнят. Хоча вони корисні не лише для малих, а й для дорослих. Адже, раціональне сприйняття – це основа адекватної та зрілої особистості, яка вибудовується ще з дитинства. Це той фундамент, який допомагає приймати важливі (й не дуже) рішення впродовж життя.

Розвивальні настільні ігри вчать дитину аналізувати, відрізняти істину від брехні, критично мислити та діяти впевнено. Вони напряму впливають на конкретні аспекти розвитку:
  1. Аналіз інформації. Діти вчаться оцінювати ситуацію під час гри, робити висновки та адаптуватись до змін.
  2. Прогнозування наслідків. З оцінки відомих фактів, дітки навчаються передбачати зміни. Це дає розуміння, які дії та як можуть вплинути на майбутнє.
  3. Прийняття рішень. Ігри допомагають зрозуміти важливість вибору та навчитися брати відповідальність за свої рішення.
  4. Стратегічне мислення. В настілках, що потребують продумувати декілька ходів наперед, дітки вчаться будувати стратегію.
  5. Логічне мислення. Головоломки та схожі за тематикою ігри допомагають малечі тренувати свій мозок.
Для додаткового розвитку критичного мислення можна, так само, спробувати метод навчання через питання. В процесі гри варто ставити дитині додаткові запитання, не виходячи за межі забави. Таким чином, пошуки відповіді стимулюють роздуми, які змусять її замислитись та ще більш зануритись в перебіг настілки. А по завершенню гри варто спробувати провести паралелі з реальним життям. Наприклад, якщо була ситуація, коли потрібно приймати рішення або обирати шлях, обговоріть, як це може бути корисним в справжньому світі. Це дозволить дитині краще зрозуміти значення настілки.

Настільні ігри – це не лише про забавки та весело проведений час. Це також про можливість вивчити щось нове та дослідження дійсності. Завдяки ігровому формату дитина навіть не помічає, як набуті знання та навички стають частиною її повсякденного мислення. І все це відбувається природно, через цікавість і повторення.


Ігровий підхід до навчання — плануємо наперед


Перед усім, ігровий підхід стає все популярнішим у сучасній освіті. Він має бути оригінальним, та майстерно зацікавлювати дітей. Необхідно знайти ту маленьку крихту, що здобуде часточку уваги дітлахів, а потім заполонить увесь розум на час гри.

Існує багато різноманітних порад щодо урізноманітнення освітнього процесу та як правильно поєднати навчання й ігри на користь дитині. Тут можна дати волю фантазії та експериментувати, зважаючи на можливості та зацікавленість діток. Краще спланувати це інтегрування наперед, аби комфортно втілити всі бажання. Пропонуємо кілька цікавих фішок, на які варто звернути увагу, та які допоможуть урізноманітнити навчально-ігровий процес:
  • придумайте сценарій та роздайте дітлахам ролі;
  • зробіть власну систему балів та нагород (за найвищу кількість балів можна придумати приз, наприклад — смаколики);
  • розбийте настільні ігри на рівні складності, щоб діткам було легко та цікаво;
  • врахуйте інтереси дітей (навіть якщо у вас буде команда з динозаврів-принцес, головне, щоб малеча зосталась задоволеною).
Також, важливим компонентом є тривалість гри. Забавки не можуть тривати аж занадто довго, щоб дітки не сильно втомились. Оптимальний час гри для зовсім юних діточок — 15 хвилин. Для дошкільнят та більш дорослих забавки можуть тривати до 30 хвилин. Якщо настілки потребують набагато більше часу, краще робити невеликі перерви, аби малеча мала змогу трохи відпочити та відволіктись.

Ігровий підхід — це синергія двох важливих сфер, тож важливо тримати баланс. Та найголовніше, аби дітям подобався такий формат. Він має наснажувати, а не нудити. І в їх маленьких серденьках має клекотіти радість та сміх.


Види настільних ігор для дошкільнят


Сьогодні різномаїття настільних ігор зашкалює. Складно зосередитись та обрати щось конкретно, тож давайте трохи глибше поринемо у види дитячих настілок. Настільні ігри для малечі поділяються на різні категорії, залежно від цілей, віку та навичок, які дітки розвивають:
  • Ігри на розвиток логіки й мислення: головоломки, ігри на сортування за певними критеріями.
  • Кооперативні забавки: побудувати щось або врятувати світ разом з командою.
  • Рухливі настільні ігри: перегони з фігурами, ігри з киданням кубиків.
  • Освітні ігри: математичні настілки, карткові забавки для вивчення іноземних слів, цифр чи кольорів.
  • Творчі забавки: ігри, де потрібно малювати або створювати щось своїми руками.
  • Настілки на уважність та швидкість реакції: ігри на збирання однакових пар.
Окрім основного напрямку, настільні ігри дуже різноманітні за своєю специфікою та наповненням. Карткові, шахи, головоломки, абстрактні, стратегічні й ще безліч варіантів. Та якщо є бажання пограти в щось унікальне — завжди можна заохотити діток до створення власної настілки. Гра не повинна бути складною, вона просто має зацікавлювати вашу дитину, бути спрямованою на розвиток творчого потенціалу та підкріплення інтересів. Таким чином, малеча, скориставшись своєю уявою, може самостійно придумати правила, героїв, ба більше, створити цілий ігровий всесвіт.

А як правильно вибрати настільну гру? Складне питання, враховуючи, що іноді очі розбігаються від кількості різних настілок. Обов'язковим фактором при остаточному виборі має бути уподобання дитини. Гра, першочергово, повинна зацікавити малечу.

Важливим аспектом є вік діток.  Адже діти лише на початку шляху розвитку, і їх когнітивні навички тільки починають формуватись. Тому обирати треба уважно. Залежно від вікової категорії, настілки можуть відрізнятись за рівнем складності та комплектації.

Зазвичай ігри для дітей до 3 років легкі та містять в собі великі елементи (наприклад, пазли або конструктор). Вони яскраві та з вельми простими правилами. А от ігри для дітей дещо старших, вже мають перші елементарні складнощі та сприяють розвитку причинно-наслідкового зв’язку.

При виборі гри зверніть увагу на сферу, яку плануєте вивчити сьогодні. Якщо на меті стоїть тренування реакції, ідеальний метч — настілка Доббл (Dobble).  А гра 10 Свинок (Pig 10) стане в пригоді для дошкільнят й учнів молодших класів при вивченні арифметики.

Обирайте гру за емоційним станом дитини. Важливо враховувати настрій малечі. Для днів, коли вона втомлена або роздратована, краще звернути увагу на більш спокійні ігри, які розслабляють. Для енергійних дітей ігри, що вимагають активності та швидких реакцій, стануть чудовим варіантом.


Сучасні дитячі ігри: класика проти трендів


Прогрес не стоїть на місці, ідеї реалізуються, а новинки полонять серця мільйонів. Сьогодні настільні ігри, як й інші види розваг, наразі мають 2 основні категорії:
  • класичні настільні ігри, що залишаються актуальними десятиліттями;
  • сучасні настілки, що з'являються, завдяки новим трендам, прогресу в технологіях та підходах до навчання.
Порівнюючи класику з трендами, одразу впадають в око деякі відмінності. Настільна класика завжди сконцентрована на розвитку однієї конкретної навички, а також дає сильний фундамент для розвитку логічного мислення, стратегічних вмінь та навіть фінансової грамотності.  На відміну від них, сучасні настілки, наприклад кооперативні, можуть додатково включати елементи співпраці, творчості й інтерактивного навчання.

Класика більше орієнтована на традиційний підхід, де з компонентів лише фішки, кубики та картки. Водночас новинки можуть нас дивувати не лише набором, а й додатковими інтерактивними елементами (іноді з-за допомоги застосунків), що робить їх більш захопливими для дітей цифрової ери.

Настільні ігри минулого покоління також підкорюють серце своєю доступністю. Вони не потребують додаткових умов, тож в класичні ігри можна пограти в будь-якому місці та будь-коли. Проте сучасні настілки – яскраві та зрозумілі, написані «дитячою мовою», що викликають захват з першого погляду. Вони одразу зацікавлюють діток своїми різнобарвними картинками та привабливими елементами. За останні роки з’явилась величезна кількість настільних ігор, що дає змогу дитині обирати з великого асортименту, не обмежуючи її. Малеча має можливість спробувати набагато більше, абсолютно не схожих одна на одну, забавок та обрати найкращу для себе.

Однак Ігромаг радить дотримуватись нейтралітету в цьому питанні, адже всі настілки, попри свій вік та інші особливості, й досі актуальні. Ми не радимо щось одне: ні тренд, ні класику. Ми обираємо універсальність та різноманіття.

Настільні ігри мають одну круту особливість. Це забавка, з якою можна повеселитись соло, так і неймовірно провести час з компанією друзів та близьких. Насправді ігри – це один зі способів поєднання сім’ї — можливість об’єднати декілька поколінь за однією справою. Шлях до зближення та пошуку спільної мови. Під час гри, як  дорослі, так і діти, повністю занурені в ігровий процес. Таким чином, немає можливості «штучно» проводити час разом.

Настілки сприяють покращенню комунікації в сімейному колі. Гра стимулює спілкування між батьками та дітьми, допомагаючи виражати свої емоції, потреби та думки. Це особливо важливо для більш маленьких дітей, які ще повністю не навчились виказувати свої почуття словами. Гра – це своєрідне поле для обговорення різних питань, демонстрації емоцій. Так настільні ігри допомагають діткам, крім розумових навичок, розвивати ще й емоційний інтелект, що своєю чергою допоможе в майбутньому побудувати здорові відносини з іншими людьми.

Граючи разом з батьками, дітки відчувають ще більше уваги та любові, а це неабияк важливо, особливо в дитинстві. Це створює щасливі моменти й приємні спогади. Вечори за настільними іграми можуть стати своєрідною традицією, що дає всім членам сім'ї відчуття єдності. Тим самим, настілки зміцнюють емоційний зв'язок в родині.

Окрім того, що ігри часто використовують в навчальних цілях та підготовки до школи, вони слугують своєрідним інструментом виховання. Батьки можуть використовувати настілки, як можливість пояснити життєво важливі моменти. Наприклад, що треба вміти програвати, а співчуття – це не слабкість аж ніяк, а навпаки.

Таким чином, настілки допомагають комусь віднайти та відновити втрачений зв’язок між батьками та дитиною. Для когось ігри — це спосіб відволіктись, а для когось — можливість провести дорогоцінний час в колі найближчих. Однозначно, що такий спосіб проведення часу подарує вам не лише сміх та яскраві емоції, а й щось більш глибинне та цінне. 

А наостанок, хотілось би додати, що навчатись та гратись одночасно можливо не тільки й в дитячому віці. Оберігайте свою внутрішню дитину та плекайте її. Підтримуйте малечу та допомагайте у вивченні навколишнього світу з такими магічними забавками, як наші настільні ігри.
 
Інші записи
Детективні настільні ігри: розгадуймо загадки разомДетективні настільні ігри: розгадуймо загадки разомМовно-незалежні настільні ігри: граємо без мовних бар'єрівМовно-незалежні настільні ігри: граємо без мовних бар'єрівМафія та подібні ігри: як розважитися великою компанієюМафія та подібні ігри: як розважитися великою компанієюНастільні ігри як хобі: чому вони так приваблюютьНастільні ігри як хобі: чому вони так приваблюютьШвидкі настільні ігри: як розважитися за короткий часШвидкі настільні ігри: як розважитися за короткий часНастільні ігри для відпочинку: як розслабитися та зняти стресНастільні ігри для відпочинку: як розслабитися та зняти стресНастільні ігри англійською: поєднуємо навчання та розвагиНастільні ігри англійською: поєднуємо навчання та розвагиКооперативні настільні ігри: разом до перемогиКооперативні настільні ігри: разом до перемогиНастільні ігри для однієї особи: як провести час самотужкиНастільні ігри для однієї особи: як провести час самотужкиВаргейми: історія, типи та популярні настільні ігриВаргейми: історія, типи та популярні настільні ігриПравила покеру: як грати та виграватиПравила покеру: як грати та виграватиНастільні ігри для дітей: як вибрати гру для дитиниНастільні ігри для дітей: як вибрати гру для дитиниГри асоціацій: розвиваймо пам'ять та увагуГри асоціацій: розвиваймо пам'ять та увагуКонтроль території в настільних іграх: стратегії та тактикиКонтроль території в настільних іграх: стратегії та тактикиДекбілдінги: як створити унікальну колоду картДекбілдінги: як створити унікальну колоду картІгромаги: огляд найпопулярніших настільних ігорІгромаги: огляд найпопулярніших настільних ігорНайсмішніші настільні ігри, які звеселять будь-яку компаніюНайсмішніші настільні ігри, які звеселять будь-яку компаніюStar Wars: найкращі настільні ігри у всесвіті Зоряних воєнStar Wars: найкращі настільні ігри у всесвіті Зоряних воєнГоловоломки: тренуємо мозок та логічне мисленняГоловоломки: тренуємо мозок та логічне мисленняРозвиток цивілізації в настільних іграх: створюємо власну імперіюРозвиток цивілізації в настільних іграх: створюємо власну імперіюАксесуари для настільних ігор: що потрібно для комфортної гриАксесуари для настільних ігор: що потрібно для комфортної гриНастільні ігри для школярів: розвиваємо розум та увагуНастільні ігри для школярів: розвиваємо розум та увагуНастільні ігри з кубиками: правила та стратегіїНастільні ігри з кубиками: правила та стратегіїІгри на виживання: як протриматися якомога довшеІгри на виживання: як протриматися якомога довшеРольові настільні ігри: як створити власний світРольові настільні ігри: як створити власний світНастільні ігри з хижаком: хто стане жертвою?Настільні ігри з хижаком: хто стане жертвою?Левада. Історія створення найкращої сімейної настільної гриЛевада. Історія створення найкращої сімейної настільної гриНастільні ігри з котиками: частина другаНастільні ігри з котиками: частина другаІгромаг на Книжковій країніІгромаг на Книжковій країніЗбір для джедаїв ППОЗбір для джедаїв ППО


   UA | RU

Програма лояльностіМоє замовленняСтатуси проєктівХочу локалізаціюКлуб ІгромагПартнерамОплата і доставкаОбмін та повернення товаруКонтакти

Мій кабінетCписок бажань

м. Київ, вул. Івана Франка, 12(095) 589-03-97(067) 589-03-97(093) 589-03-97 Пн-Пт: 10:00-20:00 | Сб-Нд: 12:00-18:00
  
Знижка 10% на перше
замовлення при реєстраціїЗареєструватись