Середньовіччя в настільних іграх: популярність тематики в Україні

 

На наш погляд, немає нічого прекраснішого ніж вчитися граючи.  Будь-яка інформація, навіть нудна, на перший погляд, може приносити задоволення та викликати інтерес, якщо подавати її в ігровій формі.  Ринок настільних ігор процвітає вже багато років і серед численних новинок є багато ігор із історичним контекстом.  За допомогою настільних ігор усі бажаючі легко можуть отримати доступ до найрізноманітніших епізодів історії людства.  Настільні ігри можуть дозволити вам пережити перехід Ганнібала через Альпи, освоєння дикого Заходу за допомогою залізниць, події холодної війни або боротьбу з чумою в Середні віки.

У настільних іграх реальність та фантазія поєднуються воєдино.  На дизайн ігор впливає те, як люди уявляють певну епоху, і, звичайно ж, існуючі знання про певні історичні контексти. Саме це поєднання і робить настільні ігри такими різноманітними та водночас пізнавальними.

 Ігри з історичною складовою користуються все більшою популярністю, а завдяки кількості українських локалізацій, що постійно зростають, особливо популярними стають ігри з тематикою середньовіччя, що зовсім не дивно.  Цінності, норми та ідеї того часу ідеально вписуються в настільне середовище.  Середньовіччя – дуже сприятливий ґрунт для натхнення та створення настільних ігор.

 Сьогодні Ігромаг розгляне 5 найкращих настільних ігор із середньовічною тематикою.

 

1. Каркасон

 


Будь-який список найкращих настільних ігор просто зобов’язаний містити в собі Каркасон і топ середньовічних настілок не виняток.  І справді, будучи грою більш ніж двадцятирічної давності, «Каркасон», названий на честь Французької середньовічної фортеці, як і раніше живий, здоровий і шалено популярний. У чому ж рецепт її шаленої популярності? Мабуть у доступності механік, елегантній простоті ігрового процесу та фірмовій естетиці, яку дуже багато ігор та авторів намагалися наслідувати, але так і не змогли перевершити.

У «Каркасоні» гравці спільними зусиллями зводять середньовічне місто з фортецями, річками, дорогами та монастирями, розміщуючи на них різнокольорові дерев’яні фігурки своїх чоловічків, так званих міплів (meeple — скорочено від англ. My people), які з’явилися спочатку у грі «Каркасон» у результаті стали своєрідним талісманом, символом євроігор. 

Поле настільної гри «Каркасон» являє собою ландшафт міста, що постійно зростає, який розширює свої кордони з кожним ходом, даючи гравцям все більше можливостей для отримання переможних очок. «Каркассон» — середньовічний пазл з ігровим взаємодією, який завдяки витонченій механіці нескінченно реграбельний і абсолютно щоразу збиратиметься і гратиметься по новому. 

Феномен «Каркасону» був очевидний ще в рік її виходу та інтерес до гри у світі, як і раніше, дуже високий. Все це завдяки дуже витонченому поєднанню складності та витонченості ігрових механік. У неї можна грати дружньо чи агресивно, фокусуватися на собі чи відвойовувати чуже, не втручатися у чужі плани чи псувати кожне починання опонентів, вибір за вами. 

«Каркасон» — геніальна класика, яка ніколи не вийде з моди, 24 роки її настільного тріумфу — наочний тому приклад. «Каркассон» люблять як настільщики-початківці, так і професіонали. Ігромаг вважає, що ця гра має бути в абсолютно кожній колекції без винятку.
 

2. «Кримінальні Хроніки: 1400»

 


Настільна гра «Кримінальні Хроніки 1400» особливо виділяється в цьому списку, будучи абсолютно унікальною грою, яка використовує цифрові технології, але при цьому це справжня настільна гра.  Щоб грати, учасники використовують спеціальну програму для смартфона з функцією доповненої реальності.

У «Кримінальних Хроніках 1400» ви кооперативно граєте за Паризького лицаря ХV століття з особливим даром бачити пророчі сни, які можуть допомогти вам у розкритті злочинів.  Також поруч із Вами завжди знаходиться ваш вірний пес Персиваль.  У важку хвилину його гострий нюх може вам знадобитися.

Церковні махінації та політичні перепетії — головна тема всіх історій у коробці, проте для того, щоб отримати задоволення від ігрового процесу, вам не обов’язково знати історичні тонкощі того часу. Інформація подається в дуже доступному вигляді та ігровий світ дуже приємно досліджувати, від розкішних апартаментів представників вищого класу, до найбрудніших куточків Парижа, де збирається місцевий зброд.

За допомогою програми ви будете обшукувати кімнати, опитувати свідків і збирати всі можливі докази, щоб розкрити злочин. Ігрові сценарії дуже захоплюючі, не надто прості, але й не надто складні. З кожним із ігрових персонажів можна взаємодіяти, поступово збираючи потрібну інформацію.

Ігровий світ дуже живий. Персонажі протягом ігрового дня можуть змінювати локації, давати різні коментарі залежно від їхнього місця знаходження, в розмовах звертаючи увагу на вашого собаку, як би ненароком. Усі складові елементи гри, особливо її наративна частина, справді створюють особливу атмосферу, яка зачаровує, наче гарний детективний роман, де ти гортаєш сторінку за сторінкою і не можеш відірватися. Оформлення гри дуже реалістичне і на фоні ігор на кшталт «страждаючого Середньовіччя» виглядає все дуже дорого і переконливо.

Ігромаг рекомендує «Кримінальні Хроніки 1400» всім, хто хоче особливого, незабутнього ігрового досвіду.  Якщо ви вважаєте, що вас уже нічим не здивувати, саме ця гра може подарувати справді незвичайні емоції, яких зазвичай навіть не очікуєш настільних ігор.
 

3. «El Grande»

 

З кожним роком на українському ринку все більше з’являється класичних ігор і це не може не тішити душу Ігромагу. Класичні ігри, як класична література, це база, основа культури. Справжні стовпи, кити на яких стоїть вся індустрія та надихає геймдизайнерів на нові звершення. «Ель Гранде», яка побачила світ ще раніше «Каркассона» в далекому 1995 році, зовсім недавно отримала новий тираж в оновленому дизайні, який відповідає нормам сучасності.

Події «El Grande» відбуваються в Іспанії XV ст.  Гравці представляють одну з п’яти етнічних груп: іспанці, галісійці, каталонці, баски та маври. Завдання гри — заробляти переможні очки, контролюючи різні області на полі.

У розпорядженні гравців знаходяться Гранди — найвища іспанська аристократія та Кабальєро — аристократи середнього класу, яких і належить розподіляти територією середньовічної Іспанії або кидати їх до Кастилії, величезний замок на ігровому полі. Кожен хід гравці користуватимуться особливими картами дійства, які дозволяють плести інтриги, переводити чужих Кабальєро в інші регіони або прибирати їх з поля, міняти місця проживання Грандів, переміщувати фішку Короля, яка визначає регіони для боротьби за владу. Королем може маніпулювати будь-хто, що натякає на слабкість Королів на той час та його залежність від аристократії.

Гра йде дев’ять раундів, з підрахунком очок після кожного третього. Гравці отримують очки за більшість кабальєро в регіонах, а також різні бонуси за короля та грандів. Власник найбільшої кількості очок в кінці оголошується переможцем.

Значимість «Ель Гранде» важко переоцінити. Це чудова стратегічна гра, яка довела, що складні ігри можуть добре продаватися і започаткувала тенденції до подібних, важких ігор в індустрії, яка триває й донині.

Ігромаг вважає «El Grande» ідеальним прикладом того, що таке справжня класична настільна гра. Інтуїтивно зрозумілий дизайн з доступними правилами, великою глибиною та нескінченною реграбельністю гарантує що ця гра залишиться у вашій колекції на віки вічні.
 

4. «Авалон»

 


Думаємо, мало хто не грав хоча б раз у «Мафію». Ця найпопулярніша гра свого часу заполонила всі громадські центри, студентські клуби за інтересами, кальянні бари та будь-які інші місця для відпочинку.  Навіть люди далекі від настільних ігор, найімовірніше, знають про існування «Мафії» і неодноразово грали в неї в компанії друзів.  Безумовно, «Мафія», як і будь-яка інша гра з механікою соціальної дедукції, має свою чарівність. Нахабно брехати у вічі своїм друзям і близьким без жодних наслідків, зіпсованих стосунків, зруйнованих сімей та доль — чудовий метож для проведення дозвілля.

Однак за всіх плюсів, головна проблема «Мафії» — вибування гравців, неприйнятна в сучасних реаліях. Немає нічого гіршого, ніж пасивно спостерігати як інші гравці дограють класну партію, але вже без вашої участі.

Настільна гра «Авалон» вирішує цю проблему настільки витончено, що зігравши в неї ви більше ніколи не повернетесь до «Мафії».

Настільна гра «Авалон» заснована у сеттінгу легенд про лицарів круглого столу.  На чолі столу сидить Король Артур, єдина надія добра, на плечах якого перебуває доля усієї Британії.  Поруч з Артуром сидять його хоробри воїни, лицарі без страху і докору Сер Персіваль, Ланселот та інші, але серед них затесалися і підлі прислужники Мордреда, які ведуть за ніс вірних слуг Артура, намагаючись зірвати плани шляхетних лицарів, зануривши Камелот.

«Авалон» використовує вже знайомі багатьом механіки «Мафії» але робить це набагато ефективніше та витонченіше, даючи гравцям більше елементів для уточнення та отримання інформації, у більш наочному форматі, а також повністю виключивши з гри елемент вибування гравців, гарантуючи тим самим, що  всі без винятку гравці прийматимуть участь у грі аж до її завершення.

«Авалон» — вже класичний середньовічний патигейм із простими правилами, який призначений для великих компаній.  Це чудова гра у сеттингу середньовіччя, яка буквально змусить усіх учасників відчути себе справжніми лицарями круглого столу.

 

5. «Цитаделі»

 


Завершує наш топ ще одна класика настільної індустрії, яка, мабуть, поступається у своїй популярності хіба що «Каркассону». Побачивши світ ще в 2000 році, «Цитаделі» пройшлися маршем із Франції по всій земній кулі і були випущені майже в кожній країні світу, в якій люблять настільні ігри.

У настільній грі «Цитаделі» гравці намагаються звести процвітаючі міські квартали вибираючи кожних хід одну з 8 можливих карт ролей, які мають різні умови використання та привілеї. Ассасін вбиває інших ігрових персонажів, злодій забирає в інших гроші, архітектор зводить квартали, а воєначальник їх безжально руйнує. Особливість «Цитаделей» в особливому порядку ходу та порядку виконання цих ролей. Саме цей елемент є ключовим у «Цитаделях» і вимагає від гравців інтуїції, дедукції та невеликої щіпки блефу.

«Цитаделі» одна з тих ігор, яка змусить добряче понервувати кожного гравця, незалежно від його темпераменту та досвіду у грі.  «Цитаделі» класичний середньовічний єврогейм із простими правилами, який варто зіграти кожному.

Сподіваємося, що наш топ найкращих ігор про середньовіччя буде корисним, особливо для тих хто не знайомий з настільною класикою, але завжди хотів з нею ознайомитися.  Для Ігромагу ці п’ять настолок про середні віки були і продовжують бути найкращим вибором для будь-якої компанії.  

Грайте та навчайтеся граючи, Ваш Ігромаг

 
Інші записи
Ігромаг на Книжковій країніІгромаг на Книжковій країніЗбір для джедаїв ППОЗбір для джедаїв ППОБлагодійна ігротека в клубі «Ігромаг»: збір для фонду «Добрі донати»Благодійна ігротека в клубі «Ігромаг»: збір для фонду «Добрі донати»Ігротеки березня від клубу настільних ігор ІгромагІгротеки березня від клубу настільних ігор Ігромаг14 лютого: що подарувати коханим?14 лютого: що подарувати коханим?Все що потрібно знати про Dungeon and DragonsВсе що потрібно знати про Dungeon and DragonsЗвіт новорічного флешмобуЗвіт новорічного флешмобуІгротеки лютогоІгротеки лютогоГуцульські ігротекиГуцульські ігротекиНастільні ігри про космос: відправляймось у пригодуНастільні ігри про космос: відправляймось у пригодуТОП карткових ігор: для двох чи компаніїТОП карткових ігор: для двох чи компаніїКлуб настільних ігор: розклад на січеньКлуб настільних ігор: розклад на січеньЗ Новим Роком 2024!З Новим Роком 2024!Плани видавництва на 2024 рікПлани видавництва на 2024 рікЗвіт видавництва за рікЗвіт видавництва за рікЗвіт благодійності за рікЗвіт благодійності за рікВітаємо зі святом Різдва Христового!Вітаємо зі святом Різдва Христового!Графік роботи на Різдво та Новий рік 2023-2024Графік роботи на Різдво та Новий рік 2023-2024Розклад пʼятничних ігротек в грудніРозклад пʼятничних ігротек в грудніЯк обрати найкращі подарунки на Новий рік та Різдво?Як обрати найкращі подарунки на Новий рік та Різдво?Ігромаг на Book Weekend та Всі. СвоїІгромаг на Book Weekend та Всі. СвоїІгротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»Ігротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»Поздоровляємо з Днем Збройних Сил України 2023!Поздоровляємо з Днем Збройних Сил України 2023!Запас на зиму з літа: настільні ігри для комфортної гри під час блекаутівЗапас на зиму з літа: настільні ігри для комфортної гри під час блекаутівНастільні ігри в жанрі детектив: новинки і передзамовленняНастільні ігри в жанрі детектив: новинки і передзамовленняІгротеки місяця з іграми з Ессену в Клубі ІгромагІгротеки місяця з іграми з Ессену в Клубі ІгромагФінансова грамотність в настільних іграхФінансова грамотність в настільних іграхЯк з’явилась перша настільна гра?Як з’явилась перша настільна гра?Ігротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»Ігротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»Культура настільних ігор: мейнстрім сучасностіКультура настільних ігор: мейнстрім сучасності


   UA | RU

Програма лояльностіМоє замовленняСтатуси проєктівХочу локалізаціюКлуб ІгромагПартнерамОплата і доставкаОбмін та повернення товаруКонтакти

Мій кабінетCписок бажань

м. Київ, вул. Івана Франка, 12(095) 589-03-97(067) 589-03-97(093) 589-03-97 Пн-Пт: 10:00-20:00 | Сб-Нд: 12:00-18:00
  
Знижка 10% на перше
замовлення при реєстраціїЗареєструватись