Настільні рольові ігри: як створити власний світ
Розум, який здатен уявити легке, важке, сіре, жовте, непорушне, швидке, наділений також магією робити важкі речі легкими й спроможними літати, перетворювати сірий свинець у жовте золото, а нерухомий камінь у плинну воду. Якщо він здатен на перше, то й інше йому під силу. Коли нам вдається взяти зелене з трави, голубе із неба й червоне з крові, то ми уже володіємо силою чарівника.
Дж. Р. Р. Толкін, «Сказання з небезпечного королівства»
Чи не замислювались ви колись після того, як із легким сумом перегортали останню сторінку захоплюючої історії чи замріяно дивились титри вслід за фінальною главою вподобаної відеогри, що ж було далі там — за лаштунками твору, в уяві автора, що так недоречно вирішив поставити крапку в цій розповіді та залишити всіх фанатів наодинці зі своїми судженнями та запитаннями? Хіба не виникало у вас відчуття, що долі героїв могли б розгорнутися зовсім інакше, а нитка подій могла б привести до абсолютно іншого фіналу? Можливо, ви також уявляли, як раптом опиняєтесь перед чистим аркушем паперу та створюєте свій варіант історії, додаючи та змінюючи все на власний смак, або навіть моделюєте абсолютно новий світ, який лише віддалено нагадує джерело натхнення? Якщо такі думки все ж таки траплялися, то настільні рольові ігри можуть послужити дверима у безмежний простір творчої свободи та швидко стати улюбленим хобі для вас і ваших друзів.
Там, де розвага зустрічається з мистецтвом
Настільні рольові ігри (Role Playing Games) або просто
НРІ (RPG) – це унікальний ігровий жанр, який разюче відрізняється від більшості звичних настільних розваг своїми особливими умовами та методиками проведення партій. В основі його ігрового процесу лежать ці самі ролі: учасники створюють собі персонажів, наділяючи їх унікальною зовнішністю, характером, передісторією тощо, щоби разом долучитися до пригоди, створеної
Майстром — єдиним учасником, який не перебуває у команді гравців, проте має іншу важливу місію — стати «ядром» ігри, зануривши пригодників в альтернативний всесвіт та пропонуючи їм інтерактивні сюжети, якими вони мають просуватися, беручи участь у різноманітних квестах, розгадуючи головоломки, влаштовуючи бої та взаємодіючи з іншими персонажами ігрового світу, яких також відіграє Майстер.
Якщо ви грали в асоціативні ігри такі як
Кодові імена (Codenames) чи
Містеріум (Mysterium), то для вас буде знайомим процес створення та розгадування словесних образів разом з іншими учасниками команди. Процес гри в НРІ має схожі риси, однак тут така інтеракція виходить на зовсім інший рівень – в рольових іграх учасники не просто вгадують слова в коротко описаних декораціях, а цілковито взаємодіють із повноцінним, великим та живим всесвітом, який розширюється, доповнюється та розвивається разом із гравцями.
Основний інструмент цієї взаємодії – це словесний опис. Майстер описує місця, де відбуваються події історії, надає барвисті характеристики персонажам, яких зустрічають герої, і відтворює різноманітні ситуації. Гравці ж зі свого боку описують дії від імені свого персонажа, впливаючи таким чином на ігровий світ і рухаючи сюжетні епізоди.
Як почати грати в настільні рольові ігри?
Перший крок до занурення у світ НРІ – це вибір ігрової системи, яка найкраще відображатиме ваші інтереси, бажаний рівень складності та шукану атмосферу. Існує широкий спектр систем: від простих і швидких до комплексних і хардкорних. Ось декілька гарних варіантів для старту:
- Vaesen – гра в жанрі жахів і нордичного фольклору, де гравцям належить приміряти ролі слідчих, що розкривають таємниці навколо надприродних істот, які загрожують добробуту людства.
- Кобольди зжерли моє немовля! – пародійна гра з легкими правилами для тих, хто цінує гумор і простоту. Грати доведеться за кобольдів, маленьких зубастих істот, метою життя яких є догода королю Торґу шляхом виконання абсурдних й небезпечних завдань на пошук чогось смачненького.
- Dungeons & Dragons (D&D) – синонім НРІ та класика жанру, що пропонує фентезійний світ із магією, середньовічною естетикою й багатошаровою системою прокачки характеристик персонажів.
Кожна рольова система супроводжується детальними посібниками, що охоплюють усі необхідні правила для гравців та Майстра. Ці книги містять не лише базові принципи гри, але й глибокі рекомендації для створення персонажів та моделювання ігрових ситуацій. Уважно ознайомтеся з системою і переконайтеся, що кожен гравець розуміє її нюанси, аби забезпечити безперебійну гру. Також одним із головних інструментів при грі в НРІ є кубики чи дайси – без них не вийде ані наділити характеристиками героїв, ані вирішити результати їх дій протягом гри.
Як створити світ для рольової гри?
Створення світу для рольової гри – це комплексний процес, який вимагає дотримання певної методики та великої уваги до деталей. Майстер має продумати не лише загальні характеристики всесвіту, але й дрібні деталі, які зроблять його живим та правдоподібним. Для того, щоби гравці повірили у створену пригоду і їм цікаво було досліджувати ваш всесвіт, продумайте наступні аспекти:
- Фізичні умови на кшталт географії, клімату, раси та народів.
- Соціальний устрій народів.
- Передісторію всесвіту.
- Ключові локації та персонажів.
- Глобальні й локальні конфлікти.
Від пригоди до пригоди ви можете розвивати та доповнювати ваш всесвіт, зробивши певні локації, персонажів і монстрів своєю візитною карткою.
Однак для проведення перших партій варто спробувати пограти з готовими сценаріями, які зазвичай йдуть у комплекті з правилами рольової гри та в тексті яких вже прописані основні елементи світу й сюжетні деталі. Проте це не позбавить вас задоволення створити щось своє – автори часто агітують коригувати та розширювати їхні пригоди.
Сюжетні лінії та їх розвиток
Методи створення сюжету для рольової гри відрізняються від методів написання звичайної історії. Тут важливо залишати простір для дій гравців, адже саме їхні рішення будуть рухати сюжет уперед. Мета Майстра – створити умови для цікавої гри, а не писати готовий роман.
Для успішного розвитку сюжетної лінії, а також гарного проведення часу в цілому варто дотримуватися таких принципів:
- створювати кілька можливих шляхів розвитку подій, оскільки складно передбачити дії гравців;
- готувати гнучкі сценарії, які можна адаптувати в разі необхідності;
- враховувати характеристики персонажів, щоб пригода не була занадто складною;
- завжди залишати простір для імпровізації.
Гарна рольова гра – це результат спільних зусиль усіх учасників, де кожен має право докластися до створення незабутньої історії. Це ваш маленький світ, в якому уява панує над реальністю, де кожен може стати тим, ким захоче, та де народжуються епічні саги та затишні оповідання. І, можливо, саме зараз настав той час, коли ви візьмете до рук кубики, зберете друзів за столом та розпочнете свою власну історію. Адже кожен із нас – природжений творець світів, варто іноді лише дати волю своїй фантазії.