Минуле та майбутнє: як з шахів дорости до Gloomhaven
Багато людей хоча-б раз у житті грали у якусь настільну гру, хай то Монополія чи шахи. Проте, світ настільних ігор набагато ширше й багато речей залишаються у тіні. Якщо вам колись сподобалось грати у Монополію або Уно й ви б хотіли продовжити досліджувати безмежний світ настілок, проте не знаєте з чого почати — цей невеличкий гайдлайн вам допоможе.
Отже, уявімо ситуацію — ви зіграли у свою першу настільну гру, нехай це буде та-ж Монополія й вам сподобалось. Стає питання, а що далі? Чи можна відразу брати у руки Gloomhaven й розпочинати кампанію, чи для цього потрібно ще зіграти у десятки настілок. Відповідь і так і ні, Похмура гавань й справді не найлегша гра, проте шлях від Монополії до Gloomhaven може зайняти різну кількість часу у різних людей, адже всі по різному сприймають інформацію та по різному ставляться до свого хобі, особливо, якщо воно нове.
Добираємось до рівня гравців у Gloomhaven
Намагатись побудувати універсальну дорожню мапу для всіх гравців — марна справа, адже кожен має індивідуальні уподобання та бажання. Для початку слід зрозуміти для себе чи сподобався вам жанр та концепція вашою першої настілки, якщо це була Монополія, наприклад — то чи сподобались вам економічні стратегії? Якщо ви зможете чітко визначити для себе які жанри настілок вам подобаються, вам буде легше розібратись з чого потрібно починати. Крім того, важливо визначитись з механіками, які вам подобаються найбільше, про цікаві механіки в настільних іграх можна прочитати у нашій статті про
Ігрові Механіки.
Коли ви змогли визначити для себе певну кількість жанрів та механік, що вам подобаються можна починати обирати настілки. Уявимо, що за ціль у нас справді стоїть легко розпочати свій перший сценарій у Глумхевен. Припустимо, що жанри та механіки були обрані відповідні — кооператив та фентезі. З цими фільтрами можна відправлятись й шукати різноманітні настільні ігри, що відповідають цим критеріям. Такими іграми можуть стати:
Ходу Героям Нема,
Сплячі Боги,
Маєтки Божевілля та
Морок Пітьми 2: Пеклопроходці (від найпростішого до найскладнішого, як й зазвичай усе суб'єктивно). Таким чином ми підібрали ігри з різноплановими механіками та сеттингами, що відповідають нашим вподобанням та познайомлять нас з різними аспектами світу настільних ігор.
Проте не слід зациклюватись тільки на одному жанрі, в момент, коли ви вже знайшли гру яка вам подобається можна спробувати й інших представників жанрового розмаїття. До прикладу, не завжди потрібно грати тільки у складні та серйозні настілки, іноді можна побалувати себе простенькими патігеймами або нескладними філлерами. Така розрядка дасть можливість не тільки пізнати й відкрити для себе нові горизонти жанрів та механік, але й зможе подарувати вам абсолютно новий досвід. Пам'ятайте — кожна гра унікальна й обов'язково зможе вас здивувати, тому пірнати з головою у дослідження різних ігор — гарна ідея.
Проте повернемось до нашої кінцевої мети — спокійно розпочати перший свій сценарій у настільній грі Глумхевен. На цьому етапі нашої кар'єри гравця у настільні ігри ми спробували настілки нашого улюбленого жанру, та розбавили свій досвід іншими настілками. Коли ми набрались досвіду й опанували різноманітні механічні аспекти ігор, можемо переходити до складніших настілок. Наприклад, для фанатів кооперативних ігор такою грою може стати
Морок Пітьми 2: Пеклопроходці — данженкроулер з величезною кількістю мініатюр та досить комплексним ігроладом. Вже на цьому етапі, після декількох зіграних сценаріїв у Морок Пітьми — починаємо думати про придбання та опанування вершини, а саме — Глумхевену. Це тільки один приклад, як можна розпочавши з Монополії дійти до практично повної готовності грати у такі складні настілки як Глумхевен. Проте шлях кожного може відрізнятись, комусь потрібно більше часу, щоб опанувати механіки або щоб розібратись в улюблених жанрах. Усе це — індивідуально, але тепер, хоча б, у вас є приклад.
А як розпочати свій шлях в настільних іграх без Глумхевену?
Виникає питання: а якщо я не маю цілі зіграти у Глумхевен? Що ж, це досить нормально та поширена реакція на таку складну гру, навіть серед гравців з великими колекціями. Для таких гравців теж є поради, аж ціла купа! Схема, практично аналогічна, тільки тепер ваша ціль не зіграти сценарій у Глумхевені, а просто зануритись у світ настілок. З цього і рекомендуємо розпочинати. Кохання живе три роки, тому не час зволікати, час з головою занурюватись у цей чудовий світ настільних ігор.
Спочатку, намагаєтесь спробувати якомога більше настільних ігор, різних жанрів, з різними механіками тощо. Це дасть вам змогу відчути себе у вирії пристрасті до нового хобі й підтримає ваш рівень дофаміну, щоб з задоволенням віднайти улюблені напрямки настілок! Дуже важливо знайти те, що до душі саме вам, це стане першою сходинкою у будівництві вашої особистої колекції.
Щодо колекції, ми вже визначили, що багато настільних ігор — не буває, а саме тому багато колекціонерів настілок вибирають ігри з розрахунком на власну колекцію. У цьому випадку важливо усе: форма коробки, її розмір, дизайн та навіть вага. Бувають ігри, що дуже гарно виглядають на полицях, бо мають привабливий дизайн:
Такеноко,
Вогнетвір,
Крила: Птахи Азії, серія настілок
Tiny Epic тощо. А також важливими факторами є: улюблений жанр, ігри з однієї серії та доповнення. Безліч аспектів гри можуть вплинути на ваше остаточне рішення про придбання й не завжди це будуть ігроладні особливості та механіки.
Таким чином, конкретного алгоритму дій — не існує, потрібно пробувати, шукати те, що подобається саме вам і з цього починати свою подорож цим незабутнім світом. Головне пам'ятайте — рано чи пізно ви обов'язково віднайдете той діамант, що зачепить вас й подарує нове захоплення. Не обов'язково це мають бути надто складні сценарні кооперативи чи економічні стратегії, світ настілок цим не обмежується. Це може бути що завгодно: Веселі та швидкі патігейми, детективні пригоди, головоломки чи навіть перша настільна гра у світі — Ур.
Отже, в незалежності від вашої кінцевої мети, головна порада залишається одна — грайте, пробуйте нове, саме тоді ви знайдете щось, що залишиться з вами на багато років. Пам'ятайте — якщо вам не сподобалась ваша перша партія у Монополію, не слід ставити хрест на всіх настілках у світі. Існує дуже багато ігор з величезним різноманіттям жанрів, механік, тематик та концепцій, щось вас обов'язково зачепить і тоді ви зрадієте, що не залишили свого бажання у тій безглуздій грі у Монополію.
Грайте у настільні ігри, з любов'ю,
Ігромаг