Настільні ігри для дітей: рекомендації психологів


 Діти найкраще пізнають цей світ через гру. Їм не потрібні занудні лекції, довгі пояснення, безкінечні правила… Хочете, аби дитина зацікавилась чимось? Доведіть їй, що це може бути цікаво! Ігри для дітей, розроблені або перевірені психологами, навчають усім необхідним навичкам, щоб розвиватись і щасливо жити у цьому світі. Те, чого всі ми прагнемо для себе і своїх рідних.
 
Що робити, якщо дитина забагато часу проводить за гаджетами?
 
 У світі, де технології розвиваються з космічною швидкістю, діти з нетерпінням чекають моменту, коли зможуть отримати свій перший смартфон чи планшет. Однак, вже багато досліджень показали, що довготривале використання гаджетів, особливо у дітей, може мати негативні наслідки для їхнього здоров'я та розвитку. Ми знаємо, як складно відірвати дитину від гаджету, щоб просто поспілкуватися і провести разом час. Як альтернативу, психологи рекомендують настільні ігри, які не тільки розвивають інтелектуальні навички, але й сприяють соціалізації та взаємодії з рідними та друзями. У цій статті ми розглянемо, чому грати в настільні ігри краще, ніж відчайдушно віддаватися використанню гаджетів, та які саме настільні ігри для дітей допоможуть у їх особистісному розвитку.
 

Поради психолога

 
 Дитяча сімейна психологиня, президентка Професійної асоціації дитячих психологів, Катерина Гольцберг, знає наскільки ігри потрібні дітям і залюбки проводить свої вечори з сином за настільними іграми. Ось що вона пише на свої сторінці Facebook про це: «З дітьми будь-якого віку потрібно і важливо грати. Кількість сучасних настільних ігор настільки велика, що їх перелік зайняв би кілька сторінок. ... Добре продумана гра це і є та сама суперцікава навчальна діяльність, про яку мріє дитина, особливо якщо до неї приєднаються і батьки. Я ще не бачила дітей, які відмовилися б пограти з батьками у «Доббль» або «Барабашку». Це займе у вас п'ятнадцять хвилин, які дитина потім пам'ятатиме все життя».
 А ось, що радить батькам управління освіти Южноукраїнської міської ради ім. Бориса Грінченка: «Найкраще, що можуть зробити батьки для своїх дітей це і для себе ввести «час без гаджетів», відкласти в сторону телефони та планшети, і просто спілкуватися, грати, жартувати і бути по-справжньому близькими!». Тому що гра є дійсно важливим елементом дитинства, і дитячі настільні ігри це відмінний спосіб для вироблення різноманітних навичок та якостей у дітей. Вони допомагають дітям розвивати моторику та координацію, соціальні навички, когнітивні здібності, а також вчать їх програвати, що теж дуже важливо.
 

 У своїй методичній роботі під назвою «Настільні ігри як спорт. Те, чого ви не знали» викладачка дошкільної педагогіки та психології, Каїрська Людмила, пише: «Ігри виступають на противагу комп'ютеру, телефону, планшету та всім іншим медійним речам, які останнім часом все більше привертають увагу дітей. Таке проведення часу подібне спорту — той же азарт, дух суперництва, прагнення до перемоги і чітко визначені правила гри. Активний учасник, справедливий суддя — дитина зможе приміряти на себе будь-яку роль. ... Крім того, граючи разом із дитиною, ви будете підтримувати з нею психологічний контакт. Вона буде відчувати вашу опору і готовність допомогти в досягненні цілей, що так важливо в процесі розвитку дитини».
Яка користь для дитини від настільних ігор?
 
«Дітей вчить те, що їх оточує» М. Монтессорі
 
 Розглянемо детальніше, чим так корисні розвиваючі настільні ігри, і які навички вони тренують у дітей: 
  • Розвиток моторики і координації. Тренування швидкості реакції та спритності. Деякі настільні ігри можуть допомогти дітям вчитися рухатися, керувати м'язами та вдосконалювати свою координацію. Наприклад, такі ігри, як Швидерця , Доббль та Дженга допомагають дітям вдосконалювати рухи пальців та моторику дрібної м'язової системи. Дитяча настільна гра Викрутайс з пінгвінами підвищує рівень спритності і точності рухів. А малюкам від 3 років цікаво і корисно буде позбирати Така Пазли разом з батьками.
  • Підвищення когнітивних навичок. Багато настільних ігор розвивають дітям пам'ять, увагу, спостережливість та логічне мислення. Допомагають краще концентруватися, приймати самостійні рішення і мислити стратегічно. До них можна віднести класичні шахи, шашки, доміно, нарди, а також всесвітньовідому гру Каркассон (до речі вже є локалізована українська версія для дітей 4+ цієї гри: My First Carcassonne). Для розвитку просторового мислення чудово підійде настільна гра IQ Бум, в яку ще й зручно грати в дорозі.
 
  • Тренування уяви, фантазії, асоціативного мислення, розширення кругозору. Можливо ви чули про метафоричні асоціативні карти (МАК), якими користуються психологи, щоб дізнатись про те, що насправді переживає людина? Так от, є гра, побудована на  принципах роботи таких карт, і в неї можна й потрібно грати з дітьми! Називається вона Dixit і настільки відмінно справляється зі своїми задачами, що від неї важко відірватись навіть дорослим.
  • Соціальна взаємодія та особистісні навички. Вміння працювати в команді, висловлювати свою точку зору і передбачати поведінку суперників. Цьому дітей навчать такі ігри як СуперФермер і Перші відкриття: Що за чим. І не забуваємо про такі дуже важливі людські якості, як вміння ділитися, слухати інших і чекати своєї черги! 
  • Емоційний інтелект. Ігри можуть розвивати в дитині емпатію, сприяти формуванню дружби і взаємоповаги. Діти вчаться знайомитись зі своїми емоціями і не боятися їх. Чудовий приклад настільна гра Монстри до шафи!, яка вчить дітей боротись зі своїми страхами у кооперації з іншими гравцями. Дуже важливо знати, що ти не один на один з тим, що тебе лякає, а поруч є ті, хто підтримає і пройде з тобою цей шлях.

 Та є ще дещо, що всі повинні знати про цікаві ігри для дітей - жодна гра не буде приносити задоволення, якщо дитину не навчити правильно програвати в неї.

 «Якщо ви виявили, що ваша дитина дуже бурхливо і емоційно реагує на програш у грі, то найімовірніше ви занадто часто їй піддаєтеся. Дитині однаково потрібний досвід як виграшу, так і програшу» - Катерина Гольцберг, дитяча психологиня.

 Настільні ігри дають можливість підготувати дітей не тільки до злетів, але і до падінь у житті. Дають розуміння цінності перемоги та поразки, вчать дітей бути спокійними та відчувати вдячність, навіть коли вони програють. Але для цього також дуже важлива підтримка батьків, які будуть поряд і заохотять спробувати ще раз!
 
Обираємо гру для своєї дитини
 
 "Наше завдання як батьків полягає не у тому, щоб дати дітям все, що вони хочуть, а у тому, щоб дати їм все, чого вони потребують, щоб вирости в здорових, щасливих і розумних людей." - Бертон Л. Уайт, автор книги "Перші три роки життя".
 Щоб правильно обрати настільну гру, в яку дитині буде цікаво грати, звертайте увагу на такі фактори:
  1. Вік гравців, який підходить для кожної окремої гри, на думку її розробників. Дуже часто розробники настільних ігор тестують їх на різних вікових категоріях. По деяким з них одразу зрозуміло, що маленькі ігрові елементи можуть бути небезпечні для малечі у віці до 3 років, а дітей шкільного віку вже мало зацікавлять надто прості задачі і тактильні елементи. Тому підбирайте гру, яка буде співпадати з розвитком дитячої психіки і якщо сумніваєтесь, можете запитати поради в наших консультантів.
  2. Час партії. Знову ж таки, зазвичай розробники вказують приблизний час, який займе та чи інша гра. Перша партія може тривати довше, а коли гравці стануть досвідченими, то швидше. Але важливо пам’ятати, що маленькі діти не можуть надто довго концентруватися, тому краще взяти декілька різноманітних коротких ігор, ніж одну довгу, в яку ви будете закінчувати грати наодинці з собою.
  3. Будьте уважні до своєї дитини, обирайте ігри, в яких можна посилити сильні сторони особистості і підтягнути слабкі. Хтось рано навчився рахувати, а комусь добре даються літери і читання. Усі діти розвиваються в своєму темпі і це нормально. Головне, чого робити не треба це перетворювати цікаву гру на зубріння матеріалу і змушувати дитину в неї грати. Так можна відбити у людини будь-яке бажання до навчання. Тому просто будьте поряд з дитиною та будьте уважні до її потреб і інтересів.
  4. Заохочуйте дитину до проведення часу разом. Якщо у вашій родині не вистачає спілкування, звертайте особливу увагу на ігри, що потребують кооперацій, обговорень, спільного шляху до перемоги. Бажано, при цьому, не забувати про гумор і веселощі, тому що саме такі сімейні вечори ми завжди згадуємо з особливим теплом.
  5. Бонус від Ігромага, тільки тссс… Існує маленька хитрість, яка може спрацювати, якщо ваша дитина ще не полюбила настільні ігри і не розуміє навіщо вони їй купіть гру пов’язану з її улюбленим персонажем, мультиком чи грою. Знайомий світ підігріє інтерес і допоможе швидше розібратися в правилах.
Нам потрібні настільні ігри, а дітям потрібні ми
 
 Кожна гра це потужний розвиваючий інструмент в руках у батьків. І чи скористаються вони ним і як саме, залежить від них. Не можна просто подарувати маленькій дитині гру і залишити її з нею наодинці. Потрібно приділити їй час, пояснити правила, відповісти на питання і пограти декілька партій разом. Тоді цікаві ігри для дітей вдома стануть у нагоді в будь-який час - коли сумно, тривожно чи, навпаки, дуже весело і активно.

 Купити перелічені у статті настільні ігри для дітей можна на нашому сайті за цим посиланням. А якщо у вас залишились запитання, ми залюбки відповімо на них по телефону чи в нашому настільному клубі за адресою: м. Київ, вул. В'ячеслава Липинського, 4в.

 Ігромаг бажає вам безліч неймовірних і пам’ятних сімейних партій разом з вашими дітьми. Адже мати спільне хобі, яке підходить всій родині це так чудово!
 
Інші записи
Ігромаг на Книжковій країніІгромаг на Книжковій країніЗбір для джедаїв ППОЗбір для джедаїв ППОБлагодійна ігротека в клубі «Ігромаг»: збір для фонду «Добрі донати»Благодійна ігротека в клубі «Ігромаг»: збір для фонду «Добрі донати»Ігротеки березня від клубу настільних ігор ІгромагІгротеки березня від клубу настільних ігор ІгромагСередньовіччя в настільних іграхСередньовіччя в настільних іграх14 лютого: що подарувати коханим?14 лютого: що подарувати коханим?Все що потрібно знати про Dungeon and DragonsВсе що потрібно знати про Dungeon and DragonsЗвіт новорічного флешмобуЗвіт новорічного флешмобуІгротеки лютогоІгротеки лютогоГуцульські ігротекиГуцульські ігротекиНастільні ігри про космос: відправляймось у пригодуНастільні ігри про космос: відправляймось у пригодуТОП карткових ігор: для двох чи компаніїТОП карткових ігор: для двох чи компаніїКлуб настільних ігор: розклад на січеньКлуб настільних ігор: розклад на січеньЗ Новим Роком 2024!З Новим Роком 2024!Плани видавництва на 2024 рікПлани видавництва на 2024 рікЗвіт видавництва за рікЗвіт видавництва за рікЗвіт благодійності за рікЗвіт благодійності за рікВітаємо зі святом Різдва Христового!Вітаємо зі святом Різдва Христового!Графік роботи на Різдво та Новий рік 2023-2024Графік роботи на Різдво та Новий рік 2023-2024Розклад пʼятничних ігротек в грудніРозклад пʼятничних ігротек в грудніЯк обрати найкращі подарунки на Новий рік та Різдво?Як обрати найкращі подарунки на Новий рік та Різдво?Ігромаг на Book Weekend та Всі. СвоїІгромаг на Book Weekend та Всі. СвоїІгротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»Ігротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»Поздоровляємо з Днем Збройних Сил України 2023!Поздоровляємо з Днем Збройних Сил України 2023!Запас на зиму з літа: настільні ігри для комфортної гри під час блекаутівЗапас на зиму з літа: настільні ігри для комфортної гри під час блекаутівНастільні ігри в жанрі детектив: новинки і передзамовленняНастільні ігри в жанрі детектив: новинки і передзамовленняІгротеки місяця з іграми з Ессену в Клубі ІгромагІгротеки місяця з іграми з Ессену в Клубі ІгромагФінансова грамотність в настільних іграхФінансова грамотність в настільних іграхЯк з’явилась перша настільна гра?Як з’явилась перша настільна гра?Ігротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»Ігротека в книгарні-кав’ярні «Моя книжкова полиця»


   UA | RU

Програма лояльностіМоє замовленняСтатуси проєктівХочу локалізаціюКлуб ІгромагПартнерамОплата і доставкаОбмін та повернення товаруКонтакти

Мій кабінетCписок бажань

м. Київ, вул. Івана Франка, 12(095) 589-03-97(067) 589-03-97(093) 589-03-97 Пн-Пт: 10:00-20:00 | Сб-Нд: 12:00-18:00
  
Знижка 10% на перше
замовлення при реєстраціїЗареєструватись