За десять років у настільному хобі я тисячі разів пояснював правила, слухав пояснення правил від інших людей та постійно навчався на чужих і власних помилках.
   
   Вміти добре та доступно пояснювати правила, ймовірно, одна з найважливіших навичок в арсеналі будь-якого настільного гравця. Від цього вміння залежить задоволення, яке учасники отримають у процесі гри. У цій статті я постараюся розповісти вам, яких помилок краще не допускати та як добре і зрозуміло пояснювати правила своїм друзям і родичам.

   Це може звучати банально, але перш ніж починати пояснювати правила, ви повинні знати їх абсолютно досконало. Ви маєте знати відповідь на будь-яке запитання, не заглядаючи в буклет. Часом на вивчення правил цілком може піти два-три дні. Уважно прочитайте рулбук, подивіться пояснення правил і летсплей на Ютубі, а потім прочитайте рулбук ще раз. Мабуть, один із найкращих способів ознайомитися з грою – зіграти декілька раундів соло за кількох гравців, якщо це можливо. Це дозволить вам ознайомитися з усіма компонентами, їхнім призначенням, положенням на полі, ходом гри й іншими нюансами, які можуть постати на вашому шляху.

   У жодному разі не пропонуйте вашим гостям розбиратися з правилами разом. Читання 40-сторінкового буклету правил уголос може звучати, як захоплююче заняття для деяких компаній. Проте здійснюючи подібні публічні читання, ви значно зменшуєте шанс того, що ваші друзі захочуть їхати до вас наступного тижня, щоб знову послухати, як ви монотонно читаєте правила гри, а потім декілька годин намагаєтеся розібратися, як вона працює.

   Знаючи правила досконально, ви завжди зможете вирішити будь-яку ситуацію, навіть не заглядаючи в рулбук. Це збереже багато часу та нервів інших гравців. Обов'язково готуйтеся заздалегідь, будьте господарем власної гри.

   Пояснення правил цілком можна порівняти з ораторським виступом і для того, щоб ваш виступ пройшов добре й усі залишилися задоволеними, вам обов'язково потрібно репетирувати.

   Якщо ви збираєтеся пояснювати гру, правила якої займають дві сторінки, найімовірніше, вам не варто особливо готуватися. Проте якщо йдеться про гру на кшталт «Пуерто-Рико», вам цілком може стати у пригоді шпаргалка. Запишіть основні аспекти та нюанси гри, на що потрібно звернути увагу та в якому порядку. У процесі пояснення правил тримайте цей аркуш перед собою, він додасть вам впевненості та дозволить не збитися під час пояснення.

   Це цілком очевидний пункт, про який багато хто забуває. Гравці повинні знати з самого початку, чого вони прагнуть і для чого ухвалюють рішення в процесі. Немає нічого гіршого, ніж залишити гравців зі знанням того, як виконувати всі ігрові дії, не пояснивши заздалегідь, навіщо це потрібно.

   Дуже важливо не тільки пояснити мету гри, але й щоразу повертатися до неї, коли ви навчаєте гравців новим нюансам і концепціям.

   Головний елемент пояснення правил – релевантність. Дуже важливо пояснювати правила у правильному порядку. Переконайтеся, що гравці розуміють основні концепції гри, тільки після цього ви можете переходити до процесу пояснення деталей. Інакше гравці, найімовірніше, не запам'ятають цих деталей або взагалі не зрозуміють правил гри. Ви лише витратите час.

   Як визначити різницю між основами та деталями? Як приклад розглянемо «Пуерто-Рико».

   Пояснюючи правила цієї гри, спочатку необхідно розповісти про дії ролей, їхні привілеї та взаємини між собою, описати мету гри й докладно розглянути структуру ходу. У контексті «Пуерто-Рико» це і є основи, які необхідні для розуміння деталей.

   Переконавшись, що гравці добре розуміють ці основи, можна починати розповідати про будівлі – деталі «Пуерто-Рико». Будівлі буквально змінюють правила гри для їхніх власників, і перш ніж розповідати про них, гравці повинні добре розуміти, що саме змінюється і чому це важливо.

   Дуже багато людей, які грають вперше, відчувають страх і дискомфорт, сідаючи за ігровий стіл. Вони часто бояться здатися дурними чи втратити хід думки під час пояснення правил. Ваше завдання – не допустити таких ситуацій.

   Намагайтеся створити комфортну обстановку за столом. Під час пояснення робіть паузи на ключових моментах, дозволяйте гравцям взаємодіяти з вами, ставити запитання. Якщо гравець забігає зі своїм питанням трохи наперед, обов'язково подякуйте йому за доречне запитання і скажіть, що відповісте на нього вже дуже скоро. Будьте терплячі й уважні до них.

   Процес навчання правилам настільної гри – це не урок у школі. Ви ж зібралися для того, щоб добре провести час, чи не так?

   Для того щоб одразу поглибити гравців у процес, запалити в них азарт і уяву, дозвольте їм грати та взаємодіяти з компонентами у процесі знайомства з правилами. Нехай вони торкаються своїх карт із лляним покриттям, перебирають у руках дерев'яні будиночки чи пластикові мініатюрки з особистого запасу, перекладають із місця на місце свій стартовий капітал. Будьте певні, це працюватиме вам лише на користь.

   Навіть якщо ваші гравці добре все розуміють, наочні приклади зроблять процес пояснення ще кращим. Якщо це можливо, наводьте візуальні приклади ігрових ситуацій, використовуючи компоненти гри й імена гравців, щоб підтримувати їхню залученість до процесу. Наочність – найкращий тренажер для розуму.

   За бажанням ви навіть можете запропонувати учасникам зробити декілька пробних раундів гри. Після чого, переконавшись, що всі гравці знаходяться на одній хвилі і добре розуміють ігролад, можна швиденько розпочати партію із самого початку.

   Роблячи свої ходи, вимовляйте вголос усі ваші дії. Поясніть гравцям, чому ви зараз ходите саме в цю локацію, чому розігруєте саме цю карту і що це принесе вам наступного ходу або наприкінці гри. Це допоможе гравцям швидше опанувати основні механіки, а також почуватися набагато впевненіше, ухвалюючи власні рішення.

   Помилятися – це нормально. Найімовірніше, коли ви вчилися грати в «Тераформування Марса», то теж припустилися декількох помилок, які коштували вам переможних балів.

   Дуже часто гравці, які вже мають досвід, виявляють зайву турботу щодо новачків. Вони виправляють дії, що виконують новачки, постійно пропонують їм оптимальні тактичні рішення, не помічаючи, як починають грати самі з собою. Займаючись таким "репетиторством", ви насамперед не даєте людині, яка навчається грі, отримувати задоволення від пізнання.

   У разі, якщо ви бачите, що гравець робить зовсім безглузді дії, найімовірніше, він не зрозумів якихось ігрових правил. Вам доведеться повернутися до незрозумілих йому ігрових нюансів і знову докладно їх обговорити. В інших ситуаціях дозволяйте людям самостійно освоювати тактичні та стратегічні тонкощі гри, крім випадків, коли вони самі просять вас про пораду.

   Одна розумна людина якось сказала: «Якщо ви щойно розповіли правила новачкам і перемогли у цій грі, насправді ви програли».

   Як показує практика, що довше ви знаходитесь у настільному хобі, то менше перемога у грі щось для вас означає. Граючи з новачками, не варто втоптувати їх у землю, демонструючи свою інтелектуальну перевагу. Дозвольте їм добре розібратися в грі та навіть перемогти. Повірте, це дуже важливо для них! Завдяки приємним враженням від перемоги у свідомості людини залишаться добрі спогади про проведений час.

   Можете бути впевнені, що вони обов'язково захочуть повторити цей приємний досвід, познайомитися з новими іграми або навіть купити декілька собі додому. Я вважаю, це найкраща винагорода для вас!

   З любов'ю до настільних ігор,
   Magic Geek
 
Другие записи
Игротеки месяца с играми из Эссена в Клубе ИгромагИгротеки месяца с играми из Эссена в Клубе ИгромагФинансовая грамотность в настольных играхФинансовая грамотность в настольных играхКак появилась первая настольная игра?Как появилась первая настольная игра?Игротека в книжном магазине-кафе «Моя книжкова полиця»Игротека в книжном магазине-кафе «Моя книжкова полиця»Культура настольных игр: мейнстрим современностиКультура настольных игр: мейнстрим современностиИгротека в Моей книжной полке от Клуба настольных игр ИгромагИгротека в Моей книжной полке от Клуба настольных игр ИгромагСамые дешевые настольные игры: экономим и наслаждаемсяСамые дешевые настольные игры: экономим и наслаждаемсяПрошлое и будущее: как из шахмат дорасти до GloomhavenПрошлое и будущее: как из шахмат дорасти до GloomhavenУниверсальная настольная игра для детей, фанатов филлеров, семейных настолок и даже гиков!Универсальная настольная игра для детей, фанатов филлеров, семейных настолок и даже гиков!ТОП кооперативных настольных игр этого летаТОП кооперативных настольных игр этого летаЛучшие настольные игры для девочекЛучшие настольные игры для девочекИгромаг поздравляет с Днем Независимости!Игромаг поздравляет с Днем Независимости!Лучшие настольные игры для мальчиковЛучшие настольные игры для мальчиковПутешествуй ярко: компактные карманные настольные игры в дорогуПутешествуй ярко: компактные карманные настольные игры в дорогуНастольная игра «Крылья»: познавательный обзор вашего авиарияНастольная игра «Крылья»: познавательный обзор вашего авиарияИгровые механики в настольных играхИгровые механики в настольных играхСупергеройская читанка от Игромага и книжного магазина-кафе «Моя книжная полка»Супергеройская читанка от Игромага и книжного магазина-кафе «Моя книжная полка»Мемы, как часть настольных игр: смеемся вместеМемы, как часть настольных игр: смеемся вместеНастольные игры для 4 стихий и всех знаков зодиакаНастольные игры для 4 стихий и всех знаков зодиакаКлубу Игромаг - 11 лет! Турнир по игре Крылья!Клубу Игромаг - 11 лет! Турнир по игре Крылья!Выжить любой ценой: настольные игры на выживаниеВыжить любой ценой: настольные игры на выживаниеВоображение? Фантазия? Ассоциация! Лучшие ассоциативные настольные игрыВоображение? Фантазия? Ассоциация! Лучшие ассоциативные настольные игрыНастольные игры в жанре дуэль: соревнования для смельчаковНастольные игры в жанре дуэль: соревнования для смельчаковИгромаг на Книжном АрсеналеИгромаг на Книжном АрсеналеРазвеиваем страхи и сомнения! Ответы на частые вопросы наших клиентовРазвеиваем страхи и сомнения! Ответы на частые вопросы наших клиентовКак выбрать интересную настольную игру для семьиКак выбрать интересную настольную игру для семьиИгровая механика Worker PlacementИгровая механика Worker PlacementБольше не сплю: самые интересные локализации настольных игр от магазина ИГРОМАГ 2023Больше не сплю: самые интересные локализации настольных игр от магазина ИГРОМАГ 2023Топ 11 настольных игор для компаний и домашних вечеринокТоп 11 настольных игор для компаний и домашних вечеринокПушистое счастье: настольные игры с котикамиПушистое счастье: настольные игры с котиками


  UA | RU

Программа лояльностиМой заказСтатусы проектовХочу локализациюКлуб ИгромагПартнерамОплата и доставкаОбмен и возврат товараКонтакты

Мой кабинетСписок желаний

г. Киев, ул. Ивана Франка, 12(095) 589-03-97(067) 589-03-97(093) 589-03-97 Пн-Пт: 10:00-20:00 | Сб-Вс: 12:00-18:00